30 Nisan 2012 Pazartesi

11 aylık İpek neler yapıyor

11 aydan 12 aya doğru giderken artık kabullenmek gerekiyor ki İpek kızım bebeklikten yavaş yavaş çıkıyor, çocuk diyebileceğimiz döneme giriyor. Elbette herzaman annesinin bebeği ancak gerçekleri de kabullenmek gerekli galiba. Büyüyorlar!!! çok hızlı, şaşırtıcı, büyüleyici bir şekilde büyüyorlar. İngilizcede "toddler" denen döneme giriyoruz sanırım. Geçen ay yazmayı unuttuklarım da var... çok keyifli gelişim aşamaları gerçekten.

Beni en heyecanlandıranlardan bir tanesi İpek'in sözcükler ve davranışlar arasındaki bağlantıyı kullanmaya başlaması oldu veya benim bunu net olarak fark etmem oldu. 10.ayda bir zamandı ki, ben babasına "İpek markette insanlara öpücük gönderiyordu" diye anlatırken bizimki öpücük gönderdi. Bu gelişimini ben böyle keşfetmiş oldum. Sonrasında artık öpücük göndermesi için bizim bu hareketi yapmamıza gerek olmadan kendisinden rica ediyoruz, İpek kızım da bol gülümsemeli, güzel öpücüklerinden bizi mahrum bırakmıyor. "Hadi bye bye/güle güle diyelim İpek" el sallıyor, veeee işte benim en heyecanla beklediğim hareket "alkış" Herzaman alkış yapan bebekleri seyretmek çok hoşuma giderdi. Daha çok öncelerden İpek'e alkış alkış diyip durdum, sonunda daha fazla dayanamadı, tamam anne al sana alkış dedi. Yanlız şu bebeklerdeki sonradan alkışlama huyunu anlamıyorum, önce bir herkesin alkışının bitmesini bekliyor sonra kendisi alkışlamaya başlıyor :) Biz alkış yapmadan da "bravo İpek, alkış, aferim sana" dediğimizde de alkışlamaya başlıyor. Sabahları hadi kahvaltı yapalım İpek diyorum, "mam mam" diyor. Bu çok sıcak dediğimizde ise "üff üff" diyor. İsteklerini işaret ederek çok daha net ifade ediyor. En çok işaret ettiği de kahvaltı sofrasındaki zeytin tabağı. Bir hafta önce yeni bir mutluluk hareketi geliştirdi. Tıpkı kuşların kanat çırpması gibi kollarını sallıyor. Bu daha bebekken ve her bebeğin yaptığı kol sallama hareketinden biraz daha farklı, gerçekten kuşlar gibi yapıyor. Hatta bir keresinde kayısı yerken kayısının yarısı ağzının dışında kollarını sallamaya başladı, aynı yemek bulup uçmaya başlayan martı gibiydi. Bazen heyecanlandığında bazı yeteneklerini arka arkaya sıralıyor çok komik oluyor, avuç içine bir bir, alkış, kol salamak vs.

Heyecanlandığında çıkardığı değişik tonlardaki "aaaaa" seslerine dudaklarını büzüp "uuu uuu uuu" sesleri eklendi ki yine hepimiz bu dudakları büzme durumuna hastayız, acayip tatlı oluyor. Teyzesinin ekranında çiçekler olan telefonu en çok uuuu alanlardan. Aynı şekilde dudaklarını büzüp "hov hov" diyor. Evde tüylü bir köpeği var, o ve diğer tüm tüylü oyuncaklar "hov hov". Ben, kızım ama o miyav, bu da aa ii eşek diyorum, dinliyor sesleri taklit ediyor ama yine hov hov ile devam ediyor, ben de bozmuyorum artık. Dışarıdaki hov hovlar ise ayrı bir yazı konusu. Kedilere ve köpeklere hasta. Neredeyse her dışarı çıkışımız artık ağlamalara sebep oluyor çünkü sokakta bir sürü kedi ve köpek görüyor, ben ne kadar hafifçe sevmesi için yardımcı olsam da bu durum kızıma yetmiyor. Zira evdekilere yaptığı gibi sarılmak, burunlarını ısırmak filan istiyor. Kedi arkasını dönüp giderse, sahibinin dolaştırdığı köpek yanımızdan geçip giderse veya "hadi İpekcim artık güle güle diyelim kediye/köpeğe" dersek kıyamet kopuyor. Bu durumu nasıl halledicez bilemiyorum.

Yazıya ayın 18'inde başlamışım, bugün ancak devam edebiliyorum. Bu arada İpek kedilere miyav demeye başladı :))

İpek'in "gümrükçü" sıfatının yanına ben bir de "papağan" ekledim. Dikkatle dinliyor ve becerebildiği her sesi taklit ediyor. Mis gibi oldun İpek - mi mi mi, gel - ge, çay - ta, İpek sen papağan mısın? - pa pa pa vs. vs. gibi bir sürü sesi taklit ediyor. Birkaç hafta önce akşam yatakta içinde ninni kelimesi geçen bir ninni söylüyordum İpek de ninni demeye başladı ve belki de baba, abi gibi kelimelerden sonra söylediği ilk uzun ve değişik kelime olduğu için bütün gece ninni ninni diyip kıkırdayarak güldü. Ananesi dua ederken yanında olduğumuz bir gün amin demeyi öğrendi. Şimdilerde ananesinin tespihlerinden gördüğünde hemen amin diyor. Hatta İpek ananeye gidelim mi dediğimde amin dedi geçen gün. Bir de kendi kedine konuşmaları var ki çok ama çok tatlı. Bıdır bıdır birşeyler söylerek sehpanın etrafında dolaşıyor mesela, zannedersiniz ki o anda orada çok önemli bir meseleyi çözümlüyor. Gerçi belki de öyledir.

Bir yaşına yaklaşıyor kızım, zaman ne çabuk geçiyor...

2 yorum:

 1. Ipek cok konuskan olacak annesi... bizde yok bu kadar kelime ve tekrari,, kedi ve kopeklere biz de bayiliyoruz ama en buyuk yaygarayi sus havuzuna veya gole girmek icin kopariyoruz,, sukusu olmus benim bebegim,

  ipek'e en kocaman opucukler,,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. su kuşu Yaban, ne güzel. Zaten geçen yaz da çok güzel denize girmişti, herhalde bu yaz sudan çıkmayacak Yabancık. Umarım İpek de denizi sever, banyoyu seviyor ama daha bilinçli haliyle denizde ne yapacak merak ediyorum. Yaban'la beraber yüzme şansları olsa keşke :) öpüyoruz biz de.. sevgiler.

   Sil